Mimarsinan Mermer

Ana sayfa > Mimarsinan Mermer

1976 yılında Adnan Yaltır tarafından kurulan ve Kayseri Mezar alanında önemli firmalardan olan Mimarsinan Mermer Sanayii Kayseri ve çevre illere mermer, granit mezar hizmeti vermektedir. Bunun yanısıra mermer,granit camii işleri de yapan Mimarsinan Mermer Sanayii sizleri ofisine bekliyor. Jeolojik tanımıyla “Mermer” kireçtaşı,dolomit gibi kayaçların belirli sıcaklık ve basınç altında başkalaşıma uğrayarak,tekrar kristalleşip,yeni bir yapı kazanmaları sonucu oluşmasıdır. Bunlar “Gerçek Mermer” olarak isimlendirilirler. Endüstriyel anlamda “Mermer” ise,parlatılınca iyi cila alan ve alımı satımı olan her türlü kayacı kapsar.Endüstriyel alanda mermer olarak isimlendirilen kayaçların hepsi jeolojik anlamda mermer değildir.Ancak,kayacın türü ve bileşimi ne olursa olsun blok halinde çıkarılabilme,kesilme ve cilalanma gibi özellikler göstermesi kayaçların mermer olarak kabul edilmesine yeterlidir.Bu sınıfa giren kayaçlara örnek olarak granit,siyenit,traverten ve oniks verilebilir.

Granit, kristal yapılı minerallerden meydana gelen taneli görünüşlü mağmatik derinlik kültesidir. Granitlerin renkleri, umumiyetle açık olmakla birlikte, içindeki feldspatların ve diğer minerallerin cins ve miktarına göre gri, pembe, kırmızımsı olabilir. Granitler, yeryüzünde çok yaygın olarak bulunurlar.Çeşitli yer kabuğu modellerinde görünür.Yeryüzünün temelini teşekkül ettirdiği kabul edilmektedir. Tabiatta dayk, silis ve batolitler halinde bulunabilir. Yollarda parke ve bordür taşı, yapılarda yapı taşı olarak çok eskiden beri bol miktarda kullanılmaktadır.Aşınmaya, basınca, darbeye karşı dayanıklı, güzel renkli ve iyi cila kabul eder.

Görüldüğü üzere bir yapı için tüm mükemmel özellikleri içeren granit ve mermer fazlasıyla tercih edilen yapı ürünleridir. Bizden fiyat almadan granit ve mermer almayın.